• ERZURUM MERKEZ BİNAMIZDA ÇALIŞACAK BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ ARIYORUZ İLGİLENEN ARKADAŞLAR 05327075669 DAN ULAŞABİLİRLER

  • ARDAHAN ŞUBEMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE ÇOK ACİL REHBER ÖĞRETMENE İHTİYACIMIZ VAR... 05327075669

  • 03/12/2013 TARİHİNDE AKŞAM POLİS OKULUNDA VELİLERİMİZLE BİRLİKTE ETKİNLİĞE KATILIYORUZ,TÜM VELİLERİMİZ DAVETLİDİR..GELMEK İSTEYEN VELİLERİMİZİN İDAREYE İSİM YAZDIRMALARI GEREKİYOR ..

  • 05/12/2013 TARİHİNDE SAAT 10:00 DA ERZURUM POLİS RADYOSUNA VELİLERİMİZLE BERABERKONUK OLUYORUZ..

  • 01/12/2013 TARİHİNDE SAAT 10:00 DA KARDELEN TV DE VELİLERİMİZLE BERABER OLACAGIZ...

  • ATÖLYE/ SÖYLEŞİ/ GÖSTERİ İNSANI FOTOĞRAFLAMAK - ÖMER SERKAN BAKIR TÜM FOTOĞRAF SEVERLERİN KESİNLİKLE KATILMASI GEREKEN BİR ETKİNLİK. YER : Okulumuzun Konferan Salonu TARİH:6 EKİM 2013 PAZAR SAAT : 16:00 Tüm foroğraf severler davetlidir https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1375844_10151940873613875_1478073732_n.jpg

  • İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZIN SEMAZEN GÖSTERİLERİ

  • ATLI TERAPİ EĞİTİMİ 2

  • ATLI TERAPİ EĞİTİMİ

HİPPOTERAPİ ( ATLA TERAPİ )

HİPPOTERAPİ

At ile tedavi yönteminin ne zaman kullanılmaya başlandığı tam olarak bilinmemekle beraber , M.Ö. 400 yıllarına gelindiğinde atın hastalıklara olan pozitif etkisinden emn oldukları düşünülmektedir.Bunun nedeni at ile tedavi fikrine kitaplarda ve diğer kaynaklarda daha sıkça rastlanılmasıdır. Örneğin, Hipokrat , Doğal Egzersiz adlı yazısında ata binmekten ve bunun sağlığa ne kadar yararlı olduğundan bahsetmiştir.

Benzer bir şekilde 1569 yılında İtalyan Merkurialis “Jimnastik Sanatı” eserinde ve Fransız Tissot 1780’de yazdığı “Medikal Cerrahi ve Jimnastik”te at binmenin sağlık problemlerinin çözülmesinde nasıl olumlu etkiler yaratabileceğini anlatmışlardır. İlerleyen zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda , İngiltere’deki özürlülerin ve İkinci Dünya Savaşında gazi olmuş askerlerin tedavisi esnasında atların kullanılabileceği keşfedilmiştir. 1950’li yıllarda İngiliz fizyoterapistler her türlü özrün atların yardımıyla tedavi edilebileceğine kadar ileriye götürmüşlerdir.  Tüm bu gelişmelere ek olarak 1952 yılında çocuk felci olan Liz Hartel’in Helsinki’deki At Terbiye Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanmasıyla beraber , atlarla ilgilenmenin bu tarz normal hayatı kısıtlayıcı özürlere sahip hastaları olumlu yönde etkilediği kesinleşmiştir. Bu olay, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde hippoterapi merkezlerinin kurulmasına kadar ilerlemiştir.

1960’lı yıllara gelindiğinde bu merkezler Amerika ve Kanada’da da yaygınlaşmış ; Almanya , Avusturya ve İsviçre’de bulunan merkezler , Avrupa’daki tüm atla terapi merkezlerinin arasında en iyileri olarak başı çekmiştir. 1969 yılında ise , kraliyet ailesinin verdiği destek ile İngiltere Özürlüler İçin At Binme Derneği kurulmuştur. Aynı yıl içinde Kuzey Amerika Özürlüler İçin At Binme Derneği (NARHA) kurulmuş , böylece hippoterapiyle ilgilenenler kendi içlerinde örgütlenmeyi başarabildiler.

1982 yılında Amerikalılar’ın  hippoterapiye olan ilgisi daha da yoğunlaşmış ,18 terapistten oluşan Amerikalı ve Kanadalı bir ekip , atla terapi eğitimini detaylıca alabilmek ve uygulamalarında bir standart oluşturabilmek amacıyla bu işin çok geliştiği ve yaygınlaştığı bir ülke olan Almanya’ya gitmişlerdir. 1992’de Amerikan Hippoterapi Birliği (AHA) kurulmuş  ve at ile yapılan tedavilere belirli bir standartlar getirilmiştir.

HİPPOTERAPİNİN KAZANIMLARI

Öncelikle çevremizdeki cisimlerinin sınırlarının , büyüklüklerinin ve renklerinin ayırt edilmesi  gerekir. Bütün bunlar at sırtında daha kolay öğretilebilir. Binicilik dersinin bir parçası olarak oyun oynar gibi öğrenmek daha kolaydır.

El-göz koordinasyonunun geliştirilmesi.

At sırtında görsel uzaysal algılamaya ait becerilerin geliştirilmesi sağlanır.

Ayırtedebilme;  Binici çevresindeki kuvvetli uyaranları , daha az kuvvetli uyaranlardan ayırt edebilmeyi öğrenir. Bunu öğrenmede ona at en önemli yardımcıdır. Çünkü atlar oldukça hassas hayvanlar olup çevrelerindeki her şeye dikkat ederler ve bunu hareketleriyle belli ederler.

Kendinin daha iyi hissetme.

Özgüvenin Arttırılması ; Kendinden daha büyük ve güçlü bir hayvanı kontrol edebilme becerisi özgüveni arttırır.

Dış Dünyaya Karşı İlgininin Arttırılması ; Binici ata binerken , ata tam hakimiyet sağlayabilmesi için hem atını iyi hissetmesi hem de çevresinde olan bitene dikkat etmesi gereklidir.

Kendi Hayatına İlginin Arttırılması ; Binicilik sporunun heyecanı binici için uyarıcı bir etki yapar.

Risk Alma Kabiliyetinde Artış ; Binicilik riskli bir spordur. Binici at sırtında iken korkuyu öğrenir ve böylece ata hakim olma yönünden yeni hünerler geliştirir.

Sabrın Geliştirilmesi ; Bazen atın binicinin isteklerine cevap vermemesi temel binicilik tekniklerinin tekrar tekrar ata uygulanmasını gerektirir ki bu da ancak sabırla olabilecek bir şeydir.

Duyguların Kontrolü ve Öz Disiplin ; Binici kendi kontrolünü kaybettiğinde atın kontrolünün de kaybolduğunu görür. Bağırma , ağlama gibi duygusal davranışlar atı ürkütür. Bunu anlayan özürlü binici ata hakim olmak için mutlaka duygularını kontrol etmek zorundadır.

Normalin hissedilmesi.

Kontrol Sahasının Genişletilmesi ; Sonuçta binici kendini kontrol edebildiği ölçüde atı ve onun gücünü kontrol edebildiğini görür.

Arkadaşlık ; Binicilik bireysel bir aktivite olmakla birlikte genellikle grup halinde yapılır. Atları ve binicilik sporunu seven bir kimse bu sporu yaparken daha kolay sosyal ilişkilere girer ve arkadaşlık duygusu gelişir.

Hayvan Sevgisinin  Geliştirilmesi ; Atlar iyi bakım isteyen hayvanlardır . Binici zamanla kendisinin önce bindiği atı düşünmeye başlar ve böylece aralarında bir dostluk kurulur.

Tecrübenin Arttırılması ; Tecrübelerin çeşitliliği binicilikte sonsuzdur. Atla meşgul olmak

onu tımar etmek , binmek ve gezmek biniciye çok şey öğretir. Özürlü bir kişi yalnız olarak yapamadığı pek çok şeyi ata binerek yapabilir.

Eğlence ; Tabi ki binicilik aynı zamanda oldukça eğlenceli bir spordur. Özürlü bir kişi hastane veya ev ortamından uzakta eğlenerek farkında olmadan pek çok şeyi öğrenmiş olur.

KAYNAKÇA ; Abdullah AĞAR ; HİPPOTERAPİ , www.tavsiyeediyorum.com adresinden alıntıdır)

 

 

Copyright 2013
Paylaşım Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi