• ERZURUM MERKEZ BİNAMIZDA ÇALIŞACAK BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ ARIYORUZ İLGİLENEN ARKADAŞLAR 05327075669 DAN ULAŞABİLİRLER

  • ARDAHAN ŞUBEMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE ÇOK ACİL REHBER ÖĞRETMENE İHTİYACIMIZ VAR... 05327075669

  • 03/12/2013 TARİHİNDE AKŞAM POLİS OKULUNDA VELİLERİMİZLE BİRLİKTE ETKİNLİĞE KATILIYORUZ,TÜM VELİLERİMİZ DAVETLİDİR..GELMEK İSTEYEN VELİLERİMİZİN İDAREYE İSİM YAZDIRMALARI GEREKİYOR ..

  • 05/12/2013 TARİHİNDE SAAT 10:00 DA ERZURUM POLİS RADYOSUNA VELİLERİMİZLE BERABERKONUK OLUYORUZ..

  • 01/12/2013 TARİHİNDE SAAT 10:00 DA KARDELEN TV DE VELİLERİMİZLE BERABER OLACAGIZ...

  • ATÖLYE/ SÖYLEŞİ/ GÖSTERİ İNSANI FOTOĞRAFLAMAK - ÖMER SERKAN BAKIR TÜM FOTOĞRAF SEVERLERİN KESİNLİKLE KATILMASI GEREKEN BİR ETKİNLİK. YER : Okulumuzun Konferan Salonu TARİH:6 EKİM 2013 PAZAR SAAT : 16:00 Tüm foroğraf severler davetlidir https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1375844_10151940873613875_1478073732_n.jpg

  • İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZIN SEMAZEN GÖSTERİLERİ

  • ATLI TERAPİ EĞİTİMİ 2

  • ATLI TERAPİ EĞİTİMİ

ÇOCUKTA DİL GELİŞİMİ -MAKALE

                                   Çocukta Dil Gelişimi

Farklı ortamlar ,durumlar çocuğun iletişimini etkileyebilir.Çevredeki uyaranlar,insanlar değiştikçe çocuğun iletişimi de değişecek ve farklı tepkiler gösterecektir.Bu nedenle çocuklara farklı uyaranların verildiği ,iletişim becerilerinin gelişimini sağlayıcı ortamlar sunulmalıdır.

Çocuklara onların dikkatlerini dağıtacak  fazla uyarıcılar verilmemeli, hareketlerini kısıtlayacak ortamlar olmamalıdır. Çocuk kendini rahat hissedebileceği ortamlarda daha rahat olur, hareketleri kısıtlanmadığında daha keşfedici olur ve kendisini daha rahat ifade eder.

Çocukların oyunlarına müdahale edilmemeli , kendi üretkenliğiyle  yeni oyunlar kurmalı ve bu oyunları devam ettirmeli.Çocuktan yaşının üstünde beklentiler olmamalı,çok  zor şeyleri çocuktan beklenilmemeli.Çünkü  çocuktan yeteneklerinin ,yaşının üstünde beklentilerin olması  onun  tedirgin olmasına,ümitsizliğe kapılmasına ve farklı konuşma problemlerinin (kekemelik… gibi ) ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çocuklarla onların anlayabileceği bir dille konuşulması gerekir,onlarla oyunlar oynayarak onun konuşmasına fırsatlar verilmeli ve yeni kelimeler öğrenmesi sağlanmalıdır.

            Çocukta ilk önce alıcı dil becerilerinin gelişiminin sağlanması gerekir ki ifade edici dili düzgün olabilsin .Alıcı dili gelişmemiş bir çocuktan ifade edici dilinin düzgün olması beklenemez.Alıcı dil becerilerinin gelişimi için çocuklara kendilerini geliştirecek ortamlar sunulmalı,uyarıcılar verilmelidir.       

            Çocuğunuza öğretmen değil oyun arkadaşı olun.Çocuğunuz bu durum da  daha uzun süre  dikkatini toplayabilecek ve daha çok şey öğrenecektir.

 

 

                                                                                                                    HACER TÜRK

                                                                                                            Çocuk Gelş.Ve O.Ö.Eğt.

                                                                                               Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı         

 

Copyright 2013
Paylaşım Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi